1. Kako varujemo naravo? Spoznajmo in sobivajmo z njo.

Skrb za okolje in varovanje okolja postaja vse bolj pereča problematika sodobnega sveta. Pri tem razlikujemo varovanje okolja, pri čemer gre za varovanje naravne dediščine oz. okolja v prvotnem stanju, pri zaščiti okolja pa govorimo o upravljanju z naravnimi viri. Paziti moramo da se bodo zadovoljile trenutne in prihodnje potrebe tako prebivalstva kot tudi živali in rastlin. Človek brez narave ne more preživeti. Od narave je odvisna naša hrana, voda in surovine. Daje nam zrak in nas varuje pred plazovi, poplavami in drugimi nadlogami. Prav ljudje smo krivi, da določenim živalim in rastlinam grozi izumrtje, saj s svojimi potrebami po hrani, surovinah in vodi jemljemo naravi več, kot lahko obnovi. Vsak posameznik bi se moral podučiti kako varujemo naravo, saj s tem ukrepamo, da določene vrste ne izumrejo.
Ker je Gornji Lakoš vas v kateri se veliko vaščanov ukvarja s kmetijsko dejavnostjo, lovom, ribolovom in ker imamo v mejah krajevne skupnosti tudi mrtvico reke Mure, se moramo naučiti kako varovati naravo, ter kako živeti z njo in jo ne uničevati. Najučinkoviteje jo varujemo na kraju samem, tako da preprečimo posege, ki bi ji škodovali. Še posebej so dragoceni deli narave, kjer je veliko različnih vrst rastlin in živali, kar naša neposredna okolica je. Naravo moramo varovati vsepovsod.
Zato naš projekt zasleduje cilje javnega razpisa kot so: aktivnosti za odpravljanje posledic obremenjevanja okolja (organizacija akcij čiščenja okolja), aktivnost v zvezi s preventivnim delovanjem in obveščanjem občanov.

Cilj projekta je predstaviti naravo v neposredni okolici KS Gornjega Lakoša in Občine Lendava, ter predstaviti dobre prakse varovanja okolja.
Kako varujemo naravo moramo naučiti že majhne otroke, s tem, da jim pokažemo, kako se obnašamo in vedemo v naravi. Pri aktivnostih bomo vključevali tudi starejšo populacijo, ki počasi pozablja kako se mora v naravi vesti, ter da mora paziti na svoje okolje.
Kot cilje smo si zastavili:
– Ozaveščanje posameznikov in skupnosti (dajati dober zgled in opozarjati na problematiko onesnaževanja in težnjo k varovanju okolja),
– Spreminjanje načina razmišljanja ter posledično spreminjanje navad posameznikov,
– Ohranjanje čistega okolja za nas in prihodnje generacije,
– Spoznavanje naših naravnih danosti s tal in vode.

2. »Raziskujem, se učim, zato da lahko zdravo živim«

Naša narava nam daje dom. Do sedaj nismo uspeli odkriti planeta, ki bi omogočal življenje v takšni obliki, kot ga poznamo, zato je zelo pomembno, da z našo naravo ravnamo lepo in spoštljivo. Od nekdaj je človek iskal možnosti za lagodno življenje. S tem pa je z nekaterimi svojimi dejanji ogrozil številna druga živa bitja in tudi sebe. Pri tem izrablja neobnovljive vire (npr. fosilna goriva) ali preveč izrablja obnovljive vire oz. jih izrablja hitreje, kot se obnavljajo (npr. pretiran izlov rib, pretirana sečnja gozdov). Prekomerna uporaba škropiv pri poljščinah in tako onesnaževanje podtalnice. Pri številnih človekovih dejavnostih nastajajo tudi snovi, ki se razgrajujejo zelo dolgo (npr. nekatere vrste plastike in radioaktivni odpadki).
Zato je smotrno, da okolje varujemo in omejimo tiste dejavnosti človeka, ki so za naravo in okolje škodljivi. Človekov vpliv na okolje je neposreden in posreden.
Skrb za okolje in varovanje okolja postaja vse bolj pereča problematika sodobnega sveta.
Namen varstva okolja je spodbujanje in usmerjanje takšnega družbenega razvoja, ki omogoča dolgoročne pogoje za človekovo zdravje, počutje in kakovost njegovega življenja ter ohranjanje biotske raznovrstnosti.
V Gornjem Lakošu se veliko vaščanov ukvarja s kmetijsko dejavnostjo, lovom in ribolovom. Prav tako imamo v mejah KS mrtvico rekel Mure, ki velja za »Evropsko Amazonsko« in jo želimo »obvarovati« in »zavarovati« pred tujimi vplivi.
Da bi se naučili varovati naravo, ter da bi nam vsem bil dolgoročni cilj varovanja narave in zdravega načina življenja, je potrebno da naravo pričnemo raziskovati, se učiti in tako priti do rezultata zdravega načina življenja. V samem projektu bi radi krajanom in občanom predstavili temo varovanje okolja in narave, ter zdrav način življenja. Na ta način bi pri vseh poskušali še v večji meri sprožili čut za varovanje okolja in narave ter poskrbeli za dodatne informacije, ki jih prejemamo, poleg že znanih vsebin iz šolskih programov.
Cilj projekta »Raziskujem, se učim, zato da lahko zdravo živim« je namenjen vsem, ki želijo naravo raziskovati in se hkrati učiti, da bi lahko zdravo živeli. Tako zajemamo predšolske otroke, osnovnošolske otroke, dijake in tudi vse starejše. Na primeren način bomo raziskovali našo okolico, se podučili o rastlinah, drevesih, živalih, ki so v naši neposredni okolici. Velik poudarek projekta bo na pomenu ohranjanja čiste okolice okoli nas. Pomen pravega načina ravnanja z odpadki je ključnega pomena pri promociji in seznanjanju vseh za zavedanje varstva našega planeta.
Kot cilje smo si zadali:
– preprečitev in zmanjšanje obremenjevanja okolja;
– ohranjanje in izboljševanje kakovosti okolja;
– trajnostna raba naravnih virov, zmanjšanje rabe energije in večja uporaba obnovljivih virov energije;
– informiranje javnosti.

3. Prešernov pohod

V Turističnem društvu Gornji Lakoš smo zaznali, da se v Lendavi na Slovenski kulturni in državni praznik, ki se praznuje 8. februarja, na obletnico smrti največjega slovenskega pesnika dr. Franceta Prešerna ne odvija noben dogodek.
Zato smo se odločili organizirati in izvesti Prešernov pohod. Pohod ima kulturni in rekreativni pridih.
Pohod se prične izpred Vaškega doma v Gornjem Lakošu z krajšim kulturnim programom, kjer je tudi za večino pohodnikov tudi končni cilj. Pot nas vodi do Galerije-Muzej Lendava, kjer si v sodelovanju z Galerijo-Muzej Lendava lahko ogledamo trenutne stalne in občasne razstave v Galeriji-Muzej. Po krajši pavzi, nas pot vodi naprej do Stolpa Vinarium, kjer se lahko, v sodelovanju s Turistično-Zveza Lendava vabi, povzpnemo tudi na sam stolp. Za pohodnike je tudi tukaj pripravljen krajši kulturni program, ter seveda okrepčilo.

4. Tekmovanje v ročni košnji trave s koso in Vaški dan v Gornjem Lakošu

Tekmovanje v košnji trave z ročno koso in Vaški dan je kulturno-etnološko-športna prireditev z medgeneracijsko noto. Na dogodku sodelujejo vsa društva iz Gornjega Lakoša, ki se predstavljajo na stojnicah, kot tudi s svojim programom, ki bo potekal skozi ves dan.
Tako ima PGD Gornji Lakoš prikaz svojih praporjev in opreme; organiziran je tek za otroke in odrasle po okoliških poljskih poteh, prikaz nastajanja vezenin. V dvorani KS bo na ogled razstava vezenin pokrajine Hetés in vezenine okolice mesta Komád. V sklopu vaškega dne je možno obiskati tudi muzej pri g. József Mursics, kjer si bo mogoč ogledati stvari, ki predstavljajo življenje nekoč, v našem kraju. Na ogled je odprta tudi kapelica v Gornjem Lakošu. Za otroke v sklopu vaškega dne pripravljamo različne animacije in predstave, ki bodo potekale skozi ves dan. Tako imamo poslikavo obraza otrok v različne živali, plesno-gibalne igre, in drugo. Postavljen je tudi napihljiv „grad” kjer otroci skozi cel dan lahko plezajo in se spuščajo.
Tekmovanje v košnji trave z ročno koso, je prikaz tradicionalne košnje trave in je tako etnološko kot tudi kulturno obarvana prireditev, saj prikazuje tradicionalno kmečko opravilo, ki ga kosilnice in traktorji vse bolj učinkovito »odrinjajo v območje etnološke kulturne dediščine«. Tradicionalna ročna košnja je prvobitno, pristno in avtohtono opravilo, ki izginja iz vsakdanjega življenja in se tu in tam ohranja v obliki organiziranih dogodkov in prireditev, ki imajo za mlajše rodove tudi izobraževalen in pričevalen značaj. Nekoč, v času naših staršev, dedkov in babic, je bila ročna kosa ob srpu edino kmetovo orodje za odkos in spravilo trave, pa tudi žitaric. Temeljna vsebina dogodka zajema prikaz tradicionalne ročne košnje. Prikaz tradicionalne košnje ohranja ljudsko izročilo, spremljevalni program pa zajema prikaz šeg, navad, narodnih noš in ljudske pesmi. Mlajšim je to morda novo doživetje, starejšim, ki so takšne košnje nekoč tudi doživljali, pa bo to možnost obuditve spominov na nekdanje dni, ko je življenje potekalo drugače, počasneje, družabno in pristno z naravo.

5. »Dekoriranje« vasi Gornji Lakoš

Člani TD Gornji Lakoš skozi celo leto skrbimo, da je naša vas lično »okrašena«. Tako imamo po vasi božično-novoletno dekoracijo, Velikonočno dekoracijo, posajene spomladanske rože.

6. VELIKONOČNA DELAVNICA ZA OTROKE – HÚSVÉTI MŰHELYMUNKA GYEREKEKNEK

V TD Gornji Lakoš dajemo velik pomen ohranjanju kulturne dediščine, izobraževanje mladih in razvoj ter krepitev skupnosti. To izvajamo z delavnicami, katere se udeležijo otroci in njihovi starši. Gre že tudi za medgeneracijsko sodelovanje. S tem namenom organiziramo Velikonočno delavnico za otroke, kjer so na delavnici izdelovali pirhe na tradicionalni način (tipičen za naše kraje), barvali z naravnimi barvili s čebulnimi olupki. Spoznavali so kako so v preteklosti v naših krajih obeleževali Veliko noč, igre s pirhi, ki so se jih nekoč otroci igrali v naših krajih (sekanje pirhov, trkanje pirhov, zadevanje pirhov, spretnostne igre s pirhi). Skupaj s starejšimi pa so spekli tudi slastne pogače, katere so vsi poskušali. Pogled na medgeneracijsko sodelovanje je bil lep, saj so otroci nosilci naše dediščine in ne smemo dovoliti, da se ti lepi običaji pozabijo.
Vsi skupaj pa izdelamo tudi Velikonočno dekoracijo za vas Gornji Lakoš.